Тематична лінійка - реквієм "Пам'яті невинно страчених у Бабиному яру"
Знищення євреїв на Україні було організовано
айнзатцгруппами: «В» (з кінця червня - початку липня 1941 року у
Галичині та Волині), «С» - Центральна і Східна Україна та «Д» —
що дислокувався на півдні країни. На території України не було
газових камер: українських євреїв розстрілювали та скидали у ями.
Ось деякі з місць з найбільшою кількістю вбивств євреїв на Україні: Київ: Бабин Яр, жертв - близько 100 тисяч чоловік; Сирецький концтабір, жертв - близько 25 тисяч. Одеса (Голокост в Одесі), Богданівка (Доманівський район) – кількість жертв, страчених у Доманівськім районі, перевищує 115 тисяч чоловік, з них близько 55 тисяч – безпосередньо у Богданівці. 2 ведуча: - Найжорстокішим і звірячим було масове вбивство євреїв у Бабиному Ярі. На світанку 29 вересня київські євреї з різних кінців міста повільно двигались вулицями в бік єврейського цвинтарю, на Лук’янівку.
- Більшість з них думали, що їх чекає переїзд, але багато розуміли, що Бабин Яр - це смерть. В цей день було багато самовбивств. Родини пекли хліб на дорогу, шили похідні речові мішки, наймали підводи, двоколки. Підтримуючи один одного, йшли старенькі. 2 ведуча: - Матері несли немовлят на руках, везли їх у колясочках. Йшли люди з мішками, пакунками, чемоданами, ящиками. Діти плелися рядом з батьками. Молодь нічого з собою не брала, а люди похилого віку намагалися взяти з собою з дому якнайбільше. 1 ведуча: - Натовп людей безперервним потоком йшов по Львівській вулиці, а на тротуарах стояли німецькі патрулі. Велика кількість людей зранку до ночі рухались по бруківці; важко було перейти з одного боку Львівської вулиці на іншу. Ця процесія смерті продовжувалася три дня і три ночі.
- Люди йшли, зупиняючись, і без слів обіймалися, прощалися, молилися. Місто притихло. На Львівську вулицю, як потоки до річки, уливались натовпи з Павлівьскої, Дмитрієвьскої, Володарського, Нєкрасовській.
- За Львівською вулицею починається вулиця Мельникова, а далі – пустельна дорога, голі пагорби, балки з крутими схилами – Бабин Яр. Наближаючись до Бабиного Яру наростав гомін, змішуючись зі стонами та риданнями.
Потім німці примушували людей роздягатися догола. Усіх без виключення – і дівчат, і жінок, і дітей, і старих; одяг їх збирали, охайно складали. Потім, приречених групами по 30-40 чоловік, кати ставили на край глибокого яру і впритул розстрілювали.
:- Тіла падали з яру. Маленьких дітей зштовхували в яр живими. Багато, підходячи до місця страти, втрачали розум. Велика кількість киян до останньої хвилини розправи не знали, що робили німці в Бабіним Ярі.